Author Topic: Wallachia Vs. Lucas Garcia Cantacuzino si Romano Borgia  (Read 1674 times)

(RIP) Negruvoda Bard

• General group
  • Baby Member
  • *
  • Honour: 0
Wallachia Vs. Lucas Garcia Cantacuzino si Romano Borgia
« on: 24 November, 2011, 11:18:23 PM »
Negruvoda Bard intra in sala de judecata cu un manunchi de manuscrise, saluta toata lumea apoi se aseaza la masa. Deschide unul dintre ele, si graieste:

Inculpatii Lucas Garicia Cantacuzino si Romano Borgia sunt chemati in fata instantei. Acestia sunt acuzati de incalcarea urmatoarelor reguli:

2. Tradarea
2.1. Este considerata tradare orice actiune menita sa aduca atingere intereselor Principatului Valahiei, precum si impotriva Regelui si a Guvernului desemnat de acesta pentru administrarea Principatului Valahia. Orice actiune neautorizata intreprinsa pentru schimbarea conducerii Principatului Valahia este considerata tradare.
2.2. Este de asemenea considerata tradare orice actiune menita sa aduca atingere intereselor cetatenilor Principatului Valahia si dreptului acestora de proprietate.
Tradarea se pedepseste in functie de gravitate, cu inchisoare, confiscarea bunurilor/proprietatilor si/sau expulzarea din Principatul Valahia.

7. Religia Teologica
7.1. In Valahia este interzisa religia Teologica condusa de Papa de la Roma.
7.2.Nimeni nu are voie sa ocupe o functie in Valahia prin puterea Papei de la Roma sau in numele religiei Teologice.
7.3. Reprezentantii religiei Teologice sunt considerate persoane indezirabile in Valahia si le este interzisa prezenta pe teritoriul Valahiei fara a primi acordul regelui.
7.4. Incalcarea acestor prevederi atrage confiscarea bunurilor aflate la vanzare pe pietele Valahiei, aplicarea de amenzi, sau inchisoare de pana la 3 zile.

De asemenea invoc si Comisia de judecata in viguare si pe acuzator si anume statul Valah reprezentat de Ionut Dorin si orice alt cetatean Valah care are dovezi privitoare la acest proces

Fiind cetateni valahi atat inclupatii cat si acuzatorii, pe durata procesului, in sala de judecata se va grai in limba romana

(RIP) Seppy Matei

• General group
  • Baby Member
  • *
Re: Wallachia Vs. Lucas Garcia Cantacuzino si Romano Borgia
« Reply #1 on: 25 November, 2011, 11:44:03 AM »
Ca Vasal al orasului Campulung, consider ca acuzatiile ce le sunt aduse celor doi sunt pe deplin intemeiate.
Nici unul din cei doi nu s-a implicat in proiectele pe care noi, toti ceilalti cetateni le-am dus la bun sfarsit, academia si arena. Nu am cunostine ca in calitatea lor de prelati sa fi ajutat cetatenii mai tineri.

(RIP) Negruvoda Bard

• General group
  • Baby Member
  • *
« Reply #2 on: 25 November, 2011, 09:06:09 PM »
Un tanar fecior intra in sala de judecata cu un document in mana, se apropie in graba de NegruVoda Bard. Ii sopteste ceva la ureche, ii intinde documentul, apoi iese la fel de iute precum a intrat.

Avand in vedere ca Romano Borgia a demisionat din functia sa, acuzarea de incalarea legii nr. 7, referitoare la Religia Teologica, va fi retrasa. Va ramane insa in picioare acuzatia de tradare.
Acuzatiile inculpatului  Lucas Garcia Cantacuzino raman neschimbate.

(RIP) Cornelio Cantacuzino

• General group
  • Full Member
  • *
  • "All equal under the sun"!!!
« Reply #3 on: 26 November, 2011, 12:28:59 AM »
Cornelio intra in sala, se inclina la vederea colegilor sai, apoi se aseaza pe scaunul de langa Negruvoda.

"Am citit acuzatiile celor invinuiti pe drumul spre Judecatorie si mi-am format o parere. Sa asteptam totusi si parerile lor pentru a forma o judecata cintita. Au fost informati de acuzatiile ce li se aduc onorabile Negruvoda?"

(RIP) Ionut Dorin

• General group
  • Hero Member
  • *
« Reply #4 on: 26 November, 2011, 01:46:13 AM »
Onorata Curte,
Dragi Valahi,

Vin inaintea voastra pentru a va prezenta faptele celor 2 invinuiti si pentru a explica acuzatiile ce li se aduc.

Lucas Garcia Cantacuzino este Episcop al Valahiei din data de 16.11.1310.
Romano Borgia a fost Preot al Campulungului din data de 15.05.1311 pana in data de 24.11.1311.

In tot acest timp, cei doi nu au facut decat sa stranga fonduri pentru interesul lor personal, fiind foarte atrasi de averile lumesti si profitand de functiile ocupate. Si-au insusit banii Bisericii Valahe, bani rezultati din munca cetatenilor, ocupand la data de 24.11.1311 locul 14 si locul 15 in topul celor mai bogati cetateni din lume. Iata dovada

Au manifestat indiferenta fata de nevoile tarii si ale valahilor, fiind condusi de lacomie si supusi italienilor.
Am solicitat Papei sa procedeze la schimbarea Episcopului Valahiei si sa desemneze orice alt cetatean, insa am fost refuzat motivandu-mi-se ca acesta este foarte activ si util Bisericii. Avand in vedere inactivitatea sa din Valahia, este absolut evident ca a fost util italienilor, desi este roman ca noi toti.

Lipsa lor de patriotism si de credinta s-a dovedit si prin neimplicarea in proiectele Valahiei, Academia din Campulung si Arena din Constanta.
Astfel, pentru construirea Academiei, Episcopul Lucas Garcia Cantacuzino a lucrat 21 ore (cel mai harnic cetatean a strans 526 ore), iar Romano Borgia a lucrat 18 ore.
Pentru Construirea Arenei, indiferenta a fost extrema pentru ca nici Episcopul Valahiei, nici preotul Campulungului nu au donat vreo resursa si nici nu au lucrat macar o singura ora. Doar Preotul Constantei a lucrat 15 ore (cel mai harnic cetatean a lucrat 608 ore).

Cei doi au fost invizibili in Valahia in ceea ce priveste propovaduirea credintei in Dumnezeu, desi functiile lor ii obliga sa fie un exemplu in societate si sa-si ajute semenii. Credinta cetatenilor Valahi in Dumnezeu a avut de suferit, multi cetateni ajungand sa isi piarda speranta si sa comita pacatul grav al sinuciderii.

Folosirea institutiilor Valahiei si a fondurilor stranse in acestea doar in interesul lor personal constituie TRADARE impotriva Valahiei si a cetatenilor acestei tari.

De asemenea, in cazul lui Lucas Garcia Cantacuzino, sunt incidente si prevederile legii referitoare la Religia Teologica. Acesta a ales pribegia si fuga spre Roma cu banii Bisericii Valahe, decat sa renunte la functia pe care a ocupat-o pentru o perioada mai mare de 1 an de zile,

Am initiat un sondaj in randul cetatenilor valahi si am intrebat :

1. Sunteti multumiti de activitatea Bisericii din Valahia?
(variante raspuns - foarte multumit / nemultumit / dezamagit)
2. Considerati ca implicarea Episcopului si a Preotilor din Valahia este una in folosul Valahiei sau resimtiti indiferenta acestora?
3. Va deranjeaza ca reprezentantii Bisericii nu au inteles sa contribuie la construirea Academiei si Arenei in Valahia?
4. A primit vreunul dintre voi ajutorul reprezentantilor bisericii materializat prin bani, produse sau altfel ?
5. Credeti ca se impune pastrarea acestor persoane in functiile respective sau inlocuirea lor cu persoane mai active si interesate de cetatenii Valahiei ?

Rezultatul sondajului a fost dezamagitor :
Nimeni nu a fost multumit de activitatea Bisericii si a reprezentantilor sai.
Nimeni nu a vazut vreo implicare a Episcopului si Preotilor din Valahia in folosul Valahiei, fiind resimtita indiferenta acestora.
Cetatenii s-au aratat dezamagiti ca doar cei doi nu s-au implicat pentru construirea Proiectelor Valahiei, dar s-au inghesuit sa invete odata ce acestea au fost finalizate.
Nimeni nu a primit vreun ajutor, in bani, produse sau altfel, de la reprezentantii Bisericii Teologice.
Toti cetanetii Valahiei care au raspuns la acest sondaj au considerat ca se impune inlocuirea invinuitilor cu alti cetateni.

Am incercat sa initiez un dialog cu cei doi pentru a-i convinge ca trebuie sa fie activi si sa le pese de nevoile semenilor lor. Am incercat sa ii fac sa inteleaga ca Dumnezeu ne cere tuturor sa "ne iubim aproapele mai mult decat pe noi insine" si sa nu cadem in "pacatul iubirii de arginti".
Incercarea mea a fost in zadar, de parca acesti oameni ar fi fost posedati de diavol, fiind cuprinsi de o mare iubire de averi.

Avand in vedere ca au reusit sa fuga cu averi enorme, mai mari decat averea Valahiei, acestia trebuie sa justifice activitatea lor in functiile pe care le-au ocupat perioade foarte lungi de timp si sa dovedeasca faptul ca reprezentantii lui Dumnezeu, numiti de Papa, nu sunt hoti si lasi, imagine pe care au lasat-o in prezent printre valahi.

(RIP) Negruvoda Bard

• General group
  • Baby Member
  • *
« Reply #5 on: 26 November, 2011, 11:39:57 AM »
NegruVoda ii sopteste ceva la urcehe lui Seppy Matei, apoi bea dintr-un pahar cu apa asezat pe masa in dreputul acestuia, isi drege usor vocea si graieste:

Domnule Cornelio, inculpatii au fost anuntati din primele momente de faptul ca sunt acuzati si au datoria de a se prezenta la porces pentru a se apara. Doresc sa mai precizez ca daca in 24 ore nu se prezinta in sala de judecata, usile se vor inchide si procesul va incepe fara ca inculpatii sa mai aibe dreptul la aparare.
Pentru ca procesul sa nu stea pe loc in asteptarea celor doi am sa rog acuzatorii, in cazul in care mai au si alte porbe, dovezi sau martori sa le prezinte completului de judecata

(RIP) Seppy Matei

• General group
  • Baby Member
  • *
« Reply #6 on: 26 November, 2011, 09:34:04 PM »
Aproband printr-o miscare a capului cele spuse de NegruVoda, astepta ca inculpatii sa se prezinte in sala.

(RIP) Negruvoda Bard

• General group
  • Baby Member
  • *
« Reply #7 on: 27 November, 2011, 02:51:43 PM »
Dreptul inculpatilor de a isi face aparitia in sala de judecata a expirat. Acuzatorii, daca mai au ceva de adaugat sunt rugati sa o faca in maxim 24 de ore, dupa care se va da verdictul

(RIP) Negruvoda Bard

• General group
  • Baby Member
  • *
« Reply #8 on: 28 November, 2011, 07:57:05 PM »
Dupa cum am anuntat anterior este momentul verdictului:

Inculpatul Romano Borgia a fost gasit vinovat la acuzatia de tradare, furand banii poporului din biserica unde a slujit. Incepand cu aceasta zi, Romano Borgia este considerat persoana non grata in Valahia, iar daca acesta va fi prins ca a intrat pe teritoriul tarii va fi condamnat la 8 zile de inchisoare. Orice produs pus la vanzare de catre inculpat pe pietele valahe, va fi confiscat.

Inculpatul Lucas Garcia Cantacuzino a fost gasit vinovat la acuzatia de tradare, pentru ca a furat banii poporului din episcopia Valahiei. De asemenea a fost gasit vinovat si la acuzatia de practicarea si raspandirea religiei Teologice, si ocuparea functiei de Episcop, practici si functie ilegala pe teritoriul Valahiei. Acesta este considerat persoana non grata in Valahia, iar daca va fi prins pe teritoriul tarii va fi condamnat la 8 zile de inchisoare. Orice produs pus la vanzare de catre inculpat pe pietele valahe, va fi confiscat.

Pe viitor vom negocia cu tarile aliate Valahiei, ca puterea acestei sentinte sa se extinda si pe teritoriul lor. De asemanea doresc sa mai precizez ca sentintele pot fi revocate daca Lucas Garcia Cantacuzino demisioneaza din functia ce o detine in prezent, si intregul prejudiciu va fi recuperat. Daca infractorii sunt dispusi sa isi indrepte greserile, sa nu ezite sa trimita cat mai de graba scrisoare regelui.

Acestea fiind spuse, declar cazul inchis!